سبک های معماری

آیا می‌دانید چه سبکی از انواع بسیار متنوع معماری مناسب سلیقه و بودجه شماست؟

 • بسیاری از مردم در زمان تصمیم برای ساخت و ساز یا انجام یک فعالیت معمارانه، اطلاعات کافی از این که چه سبکی باید بسازند یا چه طراحی دکوراسیون مناسب سلیقه و نیازشان است، ندارند. لذا شناخت درست از سبک و مدل اصلح برای کاربری مدنظر از اهمیت شایانی برخوردار می باشد. در این صفحه و صفحات مرتبط قصد داریم تا خط و خطوطی را در نظر شما پر رنگ سازیم تا با کمک آنها بتوانید در انتخاب خود بهترین را انجام دهید.
 • این صفحه تدریجا آماده و تکمیل می گردد. پیشاپیش از شکیبایی شما  کمال امتنان را داریم. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره، می‌توانید با Civil-Art تماس حاصل نمایید.

آشنایی با انواع سبک‌‌های معماری

 • سبک‌ها مفهومی بر شکل‌گیری و نوع مصالح، با طرح مایه‌ای از آرایش سطح و درون مایگی تاریخی، از موقعیت مکانی یک بنا می‌باشند. سبک یک هویت فرهنگی و اجتماعی از معماری ساختمان‌های یک کشور می‌باشد که عموماً بر پوسته بیرونی یک بنا، به رخ کشیده می‌شود.بیرون از کالبد بنا، در درون بنا نیز با توجه به شیوه طرح‌ریزی، نوع چیدمان، تزئینات مورد استفاده، عناصر مصرفی و کارکردی، نوع نورپردازی، خطوط هندسی، مبلمان و غیره، بیننده را به سوی سبکی خاص با المان‌ها و مشخصات آن سوق می‌دهند.سبک‌ها با توجه به نوع شخصیت و سلیقه افراد در هر منطقه و موقعیت فرهنگی و جغرافیایی و البته بودجه!، انتخاب می‌شوند. گاهی از مفاهیم سادگی و حداقلی اجزا، در سبک معماری مینیمالیستی استقبال می‌شود و گاهی تغییرات هیجانی و شلوغ مانند سبک ماکسیمالیستی مورد نظر قرار می‌‌گیرد و هرکدام طرفدارانی داشته و در کارکردی مناسب، از یک ساختار فضایی به دل مخاطب می‌نشیند.ذکر انواع سبک‌های معماری در این مقال نمی‌گنجد ولیکن در زیر اسامی برخی از مرسوم‌ترین آنان که امروزه هنوز مورد استقبال مردم می‌باشد، تقدیم حضور می‌گردد.

سبک مدرن

سبک پست مدرن 

سبک معاصر

سبک کلاسیک

سبک باروک

سبک ذن (معنوی)

سبک نئوکلاسیک 

سبک روکوکو

سبک روستیک

سبک گوتیک

سبک شیکر

سبک صنعتی

سبک مینیمال

سبک دیکانستراکشن

سبک هایتک

سبک ویکتوریایی

سبک ایرانی سنتی

سبک اسکاندیناوی

سبک ایتالیایی

سبک اسپانیایی

سبک توسکانی

سبک مراکشی

سبک مدیترانه‌ای

سبک استوایی

سبک ژاپنی

با وجود این همه تنوع در سبک معماری، کدام را انتخاب کنم؟

 • بله! با وجود تنوع بسیار زیاد در انواع سبک‌های معماری (که ما فقط برخی را اینجا نام بردیم)، انتخاب آنها برای شما قدری دشوار خواهد بود. به منظور انتخاب راحت شما گرامیان و تصمیم‌گیری سریع، ما سعی کرده ایم سبک‌های رایج را گروه‌بندی آسان و مختصری کرده و در برخی موارد ادغام‌هایی صورت بگیرد. توجه بفرمایید در معماری سبکی به نام لوکس، تجملاتی یا Luxury نداریم اما به منظور تامین نظر برخی مخاطبان، از سبک‌های مختلف برخی از موارد را که به نظر کاربری لوکس داشتند را انتخاب و در این دسته جای دادیم. این انتخاب سلیقه‌ی ما بوده و الزاما نظر شما می‌تواند متفاوت باشد.

راهنمای Dezeen برای استفاده از چوب در معماری، فضاهای داخلی و طراحی

 • آیا می‌خواهید در پروژه معماری یا طراحی‌تان از چوب استفاده نمایید؟ ما 15 مورد از محبوب‌ترین چوب‌ها و محصولات چوبی که الهام بخش صدها نمونه دیگر هستند را معرفی خواهیم نمود.

اَش (چوب درخت زبان گنجشک)

 • آش، یک چوب سخت خزان‌کننده (برگ ریز) است که از آن یک الوار کمرنگ زیبا با رگه‌هایی(بافتی) شبیه به چوب بلوط، ایجاد می‌شود. این محصول پرکاربرد، مقاوم در برابر ضربه و بدون بو بوده و عمدتاً در مبلمان و اشیاء، از آن استفاده می‌شود.
 • استودیو معماری R2 در پروژه بازسازی خانه‌ای در لندن، در راه پله‌ای با نرده‌های تخته چندلای مشبک، از چوب اش سخت استفاده نمود، Hannah ، برای نمای خارجی کلبه‌ای در خارج از شهر ایالت نیویورک، چوب اش آلوده را برگزید. در والنسیا، استودیو فرانچسک‌ریف، در سراسر فضای داخلی یک کلینیک صورت و دندانپزشکی به نام سوئیس‌کانسپت (عکس بالا)، چوب اش را به کار برد.

بامبو

 • بامبو، بیشتر نوعی علف است تا یک درخت، اما ساقه‌های سریع‌الرشد آن، استفاده‌های زیادی در معماری و طراحی دارند، چه در حالت طبیعی خود و چه به شکل الوار و الیافی که مشابه چوب، فرآوری‌شده‌اند.
 • روتا ۴ در سازه، دیوارها و درهای کارخانه تولید لباس در کلمبیا (عکس بالا)، از ساقه‌های بامبو استفاده نموده و طراح دیگری به نام دیوید تروبریج، در بازتولید مجموعه روشنایی ابری شکل خود، نوارهای بامبو را به جای پلاستیک، به کار برده است.

راش

 • راش که بومی اروپا است، چوبی سخت، سنگین و با بافتی همگن و مقاوم می‌باشد که مصارف زیادی در ساخت مبلمان و یا به عنوان کف‌پوش دارد. معمولاً از آن به عنوان روکش نیز استفاده شده و همچنین برای خم شدن با بخار گزینه مناسبی می‌باشد. رنگ چوب راش متنوع بوده و از سفید خامه‌ای تا صورتی یا قرمز را شامل می گردد.
 • طراح دیوید اریکسون، صندلی مدونا از راش سخت را برای برند سوئدی Gärsnäs، ساخت و Peca، مبلمان استوانه‌ای با قطعات لوله‌ای چوب راش (عکس بالا) را ، طراحی نمود.

چوب سرو

 • مقاومت این چوب نرم مخروطی در برابر شرایط جوی، آن را مناسب مصارف پوششی از جمله سقف شینگل و همچنین مبلمان فضای باز، می نماید. چوب سرو، معطر بوده و دافع حشرات است.
 • این چوب از تعداد انگشت شماری از گونه‌های درختان سرو اصیل، مانند سرو لبنان و سرو قبرس که در ارتفاعات بالا رشد می‌کنند، حاصل می‌شود.
 • علاوه بر این، طیف وسیعی از مخروطیان آمریکایی از جمله سرو قرمز غربی و سرو سفید آتلانتیک وجود دارند که از نظر تخصصی، گونه‌های متفاوتی هستند، ولی معمولاً به عنوان سرو شناخته می‌شوند.
 • ساختمان‌های روکش‌کاری شده با چوب سرو به ویژه در آمریکا رایج هستند. معماران Bates Masi از تخته‌های بسیار بزرگ سرو برای روکش‌کاری این خانه در همپتون‌ (عکس بالا) استفاده نمودند، و معماران و مهندسان HGA خانه‌های واقع در ورمانت را با تخته‌های سرو، پوشاندند.

چوب گیلاس

 • چوب درخت گیلاس با رنگ قرمز گرم با افزایش سن، تیره می‌شود. ریز بافتی و سهولت کار با آن، چوب درخت گیلاس را به یک انتخاب محبوب برای مبلمان و لوازم خانگی که جلوه فاخری به فضای داخلی می‌دهد، تبدیل نموده است.
 • معماران Azman برای ایجاد دیوارهای جداکننده (پارتیشن) در آپارتمانی در لندن، از چوب گیلاس استفاده کردند، در حالی که جان پاوسون، برای فروشگاه Jil Sander خود در توکیو، این چوب را با نمای سنگ آهک ترکیب نمود. (در بالا)

شاه بلوط

 • درخت شاه بلوط شیرین، الواری به رنگ قهوه‌ای یا قهوه‌ای مایل به قرمز و بافت درشت، تولید می‌کند. این چوب، مناسب استفاده در فضای باز از جمله پوشش نما، سقف‌های شینگل، کفپوش چوبی و مبلمان فضای باز و همچنین مبلمان و اشیاء داخل سالن، می‌باشد.
 • استودیو معماری K برای سقف شبکه‌ای یک خانه‌ تفریحی در یونان، از چوب شاه بلوط استفاده نمود (عکس بالا) و طراح میکیا کوبایاشی، این چوب را در ساخت یک اسکوتر برقی به کار برد.

چوب پنبه

 • در سال‌های اخیر پوست درخت بلوط چوب‌پنبه، هم در پروژه‌های معماری و هم طراحی، بسیار محبوب شده است. علاوه بر داشتن بوی خوشایند کهنگی، ویژگی‌های عایق‌بندی خوب این چوب و مقاومت آن در برابر آتش، آن را به گزینه‌ای مناسب برای پوشش داخلی و خارجی، تبدیل نموده است.
 • ویژگی‌هایی مانند کاهش میزان سر و صدا، اسفنجی بودن و ماندگاری بالا، آن را تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای کفپوش نموده و در عین حال، روش پایدار برداشت چوب پنبه که بدون آسیب رساندن به درخت انجام می‌شود، به آن اعتبار زیست‌محیطی خوبی داده است. علاوه بر این، چوب‌پنبه را می‌توان بازیافت نمود.
 • معماری به نام متیو بارنت هاولند با ساخت یک خانه قابل بازیافت از این ماده، تنوع عملکردی چوب‌پنبه را نشان داد، (عکس بالا) و جاسپر موریسون یکی از طراحانی است که کنگلومرای چوب پنبه (چوب پنبه کلوخه شده) را برای ساخت مبلمان استفاده نموده است.

صنوبر داگلاس

 • صنوبر داگلاس از مخروطیان همیشه سبز، بومی غرب آمریکای شمالی است. به علت چوب نرمی که دارد بیشتر یک نوع کاج محسوب می گردد تا یک صنوبر واقعی و معمولاً به عنوان درخت کریسمس، پرورش داده می‌شود. چوب آن صورتی تا قرمز رنگ است.
 • صنوبر داگلاس، که با نام کاج اورگن نیز شناخته می‌شود، به طور گسترده‌ای در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. Elliott Architects در طراحی نمای این خانه در انگلستان، که به سبک انبارهای غله، طراحی شده است (عکس بالا)، از این چوب استفاده نموده و شرکت Crafted Works ، با استفاده از همین چوب، کلبه‌ای با سازه چوبی اکسپوز در هلند ، بنا کرد.

لارچ (کاج اروپایی)

 • لارچ یک درخت مخروطی خزان‌کننده (برگ ریز) است که در سراسر نیمکره شمالی رشد می‌کند. درون این چوب، معمولاً قرمز یا قهوه‌ای رنگ است. لارچ با ویژگی‌هایی مانند سختی، دوام بالا و ضد آب بودن، به طور گسترده‌ای در فضای خارجی منزل برای نرده‌کشی، نمای خارجی و همچنین در صنعت قایق‌سازی استفاده می‌شود.
 • دو پروژه که از لارچ استفاده نمودند، یکی خانه‌های دوقلو Arklab در آلمان است که در نمای خارجی آن، لارچ خام به کار برده شده و دیگری خانه‌ای در اسکاتلند که توسط گروه معماری مری آرنولد- فاستر ساخته شده و در طراحی آن از لارچ سوخته استفاده گردید (عکس بالا).

افرا

 • حدود ۲۰۰ گونه افرا از درختچه‌ها گرفته تا درختان بزرگ، وجود دارند که توسط دانه‌های بالدار جفتی و برگ‌های پنج لوبشان، قابل شناسایی می‌باشند.
 • این چوب سخت خزان‌کننده (برگ ریز) که استفاده از آن بسیار متداول است، ریزدانه بوده و محدوده رنگ آن از سفید تا طلایی یا قرمز می‌باشد. این چوب برای انواع مقاصد داخلی از جمله مبلمان و اشیاء و به ویژه به عنوان کفپوش برای باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های رقص، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • طراحی به نام توماس هترویک، یک میز چندبخشی (مدولار) با پایه‌های تزئینی به شکل گلدان‌های چوبی را از چوب افرا ساخته است (عکس بالا)، و معمار دیگری به نام ناترهومین، در نوسازی آپارتمانی در مونترال، پانل‌های زاویه‌ای را از جنس الوار سخت افرا، به عنوان پوشش راه‌پله استفاده نمود.

بلوط

 • حدود ۵۰۰ گونه مختلف درخت بلوط وجود دارد که بسیاری از آن‌ها الوارهای سخت، با دوام و چندکاربردی تولید می‌کنند که می‌تواند از نظر ساختاری، برای روکش خارجی و داخلی، برای درها و پنجره‌ها و مبلمان و کفپوش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
 • معمار توماس- مک‌براین برای پوشش فضای داخلی قسمتی از آشپزخانه‌ای در لندن (عکس بالا) از بلوط استفاده کرد، و کلبه‌ای در خارج از شهر که توسط Out of the Valley طراحی شده، سازه‌ای از تیرهای بلوط دارد که با استفاده از تکنیک‌های سنتی نجاری، ساخته شده است.
 • میز کارگاهی سیسیلی مانز از موتو، نمونه‌ای از مبلمان ساخته شده از بلوط است که دارای قاب بلوط سخت و رویه‌ای با روکش بلوط می باشد.

کاج

 • ده‌ها گونه کاج وجود دارد. کاج یک چوب نرم مخروطی است که اغلب رنگ زرد یا مایل به قرمزی داشته و حاوی گره‌های بسیار کوچکی می باشد که به اشیاء و فضاهای داخلی که از این چوب ساخته شده‌اند، ظاهری روستایی بخشیده و بعلاوه رایحه ایی تند و خاصی نیز دارد.
 • رشد سریع درختان کاج باعث می شود چوب آنها ارزان تر از سایر الوارها باشد. این موضوع تا حدودی علت استفاده گسترده از کاج در ساخت و ساز و نجاری را مشخص می کند. چوب کاج به علت دوام بالا در مقایسه با دیگر چوب‌های نرم، به طور گسترده‌ای برای کف‌پوش و راه‌پله استفاده می‌شود.
 • به عنوان نمونه‌هایی از کاربردهای این چوب در معماری، می‌توان به نمای ساخته شده از تکه‌های باریک چوب در خانه‌ای ساحلی در شیلی توسط LAND Arquitectos (عکس بالا)، و خانه‌ای سوئدی در کنار دریاچه که توسط Dive Architects طراحی شده، اشاره نمود. از جمله پروژه‌های طراحی که از کاج استفاده می‌کنند، می‌توان از مجموعه مبلمان استودیو Sløyd نام برد که برای احیای علاقه به این نوع چوب که در سال‌های اخیر، از مد افتاده، در تلاش می‌باشند.

صنوبر

 • صنوبر گونه‌ای از درختان مخروطی همیشه سبز بومی نیمکره شمالی و یکی از پرکاربرد‌ترین چوب‌ها است که اغلب با کاج اشتباه گرفته می‌شود. صنوبر اما به طور کلی سبک‌تر و نرم‌تر از کاج بوده و رنگ خامه‌ای سفید، زرد کمرنگ یا قرمز قهوه‌ای دارد.
 • کار کردن با صنوبر که چوب نرمی است، آسان بوده و به طور گسترده‌ای در ساخت و ساز استفاده می‌شود، از جمله در اجزاء سازه‌ای و پوشش داخلی و خارجی، و همچنین در تولید چوب سه‌لا و نجاری.
 • از موارد استفاده این چوب در معماری، می‌توان به فضای داخلی غار مانند سوئیتی در یک اقامتگاه لوکس در یونان که توسط Tenon Architecture طراحی شده و فضای داخلی استودیوی طراحی کوادرات در کپنهاگ (عکس بالا) که با پانل‌های دیواری چوبی، روکش شده و توسط کاروسو سنت جان طراحی شده است، اشاره نمود.

چنار

 • چنار نامی است که به طیف وسیعی از درختان خزان‌کننده (برگ ریز) با چوب سخت، از جمله چنار اروپایی، چنار افرا و چنار آمریکایی، اطلاق می‌شود. اغلب با افرا اشتباه گرفته می‌شود، چرا که برگ‌هایی مشابه و دانه‌هایی بالدار دارد.
 • این چوب به رنگ سفید تا قهوه‌ای روشن و دانه ریز است که گاهی اوقات شامل یک الگوی خال‌دار است.
 • این چوب به طور کلی برای ساخت و ساز و یا در فضای باز استفاده نمی‌شود، چرا که مستعد پوسیدگی در محیط مرطوب است، اما از آنجا که هیچ بو و لکه‌ای ندارد به طور گسترده‌ در آشپزخانه و همچنین مبلمان و اشیاء داخلی استفاده می‌شود.
 • طراح فای توگود، چنار را در طیف وسیعی از مبلمان به کار برد و معماری به نام گیلز رید از این چوب، در بار رستورانی ژاپنی در لندن (عکس بالا) استفاده نمود.

گردو

 • گردو، یک چوب سخت متراکم است که به خوبی پولیش می‌شود و اغلب رنگ جذاب و الگوی دانه‌ پیچیده‌ای دارد. روکش‌های گردو به ویژه برای کنده‌کاری و ساخت مبلمان مناسب بوده و برندهای لوکس خودرو و کابینت‌سازان، ارزش زیادی برای آن قائل هستند.
 • انواع محبوب آن، شامل گردوی اروپایی (همچنین به عنوان انگلیسی شناخته می‌شود) و گردوی سیاه، که بومی ایالات متحده آمریکا است، می‌باشد.
 • یکی از مبلمانی که از چوب گردو، بهره می‌برد، پنجاهمین نسخه صندلی لیلی آرن جاکوبسن است که با روکش گردو، پرداخت شده است، وScott Whitby Studio اتاق خوابی طراحی نمود که سرویس خواب چوب گردوی سفارشی، در آن خودنمایی می‌کند (عکس بالا).

محصولات چوبی

 • محصولات متعددی از چوب ساخته شده و روش‌های زیادی برای پرداخت چوب‌ها و تغییر ظاهر و عملکرد آن‌ها، وجود دارند. در اینجا برخی از شناخته شده‌ترین روش‌ها آورده شده‌اند.

 

چوب سیاه شده

 • چوب سیاه شده، به عنوان یک راه برای پرداخت الوار طبیعی، به خصوص برای پوشش و مبلمان، بیش از پیش محبوب شده است. در این روش، چوب با سوزاندن سطحی آن، سیاه می‌شود.

 

چوب با لایه‌های متقاطع

 • چوب‌ چند لایه متقاطع (پانل‌های CLT)، یک فرم از چوب مهندسی‌ می‌باشد که برای استحکام بیشتر از روی هم چیدن الوار و پیوند دانه‌های آن‌ها در زوایای درست به یکدیگر و چسباندن لایه‌های عمودی متوالی چوب، شکل می‌گیرد. می‌توان از آن در ساختمان‌های کوچک استفاده نمود، مانند این کلبه‌ جنگلی سرزمین چوبی (در عکس بالا) که توسط Otraum Architects  ساخته شده است؛ این چوب به علت مقاومت بالا حتی می‌تواند در اسکلت استفاده شود، از جمله برای ساختمان‌های بلند، مانند برج ۱۳ طبقه داک میل که توسط Urban Agency ساخته شده است.
 •  

تخته چند‌لا (پلای‌وود)

 • تخته چند‌لا شامل روکش‌های نازک چوب می‌باشد که با دانه‌های متقاطع به هم چسبانده شده‌اند تا ورق‌هایی تولید نماید که می‌تواند در پوشش داخلی، سازه‌ها و حتی زمانی که شرایط جوی مناسب باشد، در مصارف خارجی و همچنین در طیف گسترده‌ای از محصولات، به کار برده شود.
 • پلای‌وود توس (غان) به خاطر دانه ریز و ظاهر لطیف آن، ارزش ویژه‌ای دارد.
 • معماران دایانا سالوادور و خاویر مرا، برای ساخت کلبه‌ای در اکوادور برای خود در کنار رودخانه‌ای در پورتوریکو کیتو (عکس بالا) از چوب چندلا استفاده نمودند. Toledano + Architects در آپارتمانی در پاریس، به وسیله چوب چندلای خم‌شده با بخار، یک پارتیشن موج‌دار ساختند.

 

الوار خم‌شده با بخار

 • برخی از انواع چوب را می‌توان با قرار دادن آن‌ها در معرض بخار به شکل منحنی درآورد که ماده را نرم نموده و اجازه می‌دهد تا در یک قالب خم شود. الوار خم‌شده با بخار، به طور گسترده‌ای برای تولید مبلمان و همچنین به عنوان پوشش و نمای نرده راه‌پله، استفاده می‌شود.

 

نئوپان

 • نئوپان که با نام تخته خرده چوب نیز شناخته می‌شود، ورق‌های ارزان‌تری است که از تکه‌ها و ذرات کوچکی از چوب که به هم پیوند داده شده‌‌اند، تشکیل می‌شوند.
 •  

تخته های او اس بی

 • تخته رشته‌های پرس شده (OSB) تخته‌هایی با رشته‌های جهت‌دار شده چوب هستند، که هر لایه در جهت مخالف لایه دیگر قرار می‌گیرد و سپس فشرده و متصل می‌شوند. می‌توان از آن برای پروژه‌های معماری بزرگتر، مانند این خانه در آلیکانته اسپانیا (عکس زیر) استفاده نمود.